6.30.2010

Didim mavişehir pazarından soframa nefis lezzetler...

Merhaba; arkadaşlar sizlere Didim'den güzel lezzetli tatlarla geldim. Bir mavişehir pazarı var ki harika ne ararsan en tazesi var. Biz kaldığımız sürece her gün gidip sebzemizi taze taze aldık ve taze taze de yedik. Hepsi çok güzeldi.


Pazarda deniz börülcesini görünce hemen aldım. Nasıl yaptığımı kısaca tarif edeyim. Çok kolay önce güzelce yıkayıp, kaynar suya attım ve on, onbeş dakika haşladım. Biraz soğuyunca, kızım merve'yle başına geçip bir güzel ayıkladık çok kolay köklerinden tutup aşağıya doru sıyırıyorsunuz ve yemyeşil börülceyi ister sarımsaklı ekşili salata isterseniz yoğurtlu salata olarak yapabilirsiniz ben ikisini de yaptım harika oldu. (Aman haşlarken içine tuz koymayın. Çünkü tuzlu bir sebze)

Ekşili sarımsaklı salatası nefis oldu.

Sarımsaklı yoğurtlu salatası da harikaydı...

Ve pazardan tazacik aldığım biberleri kızarttım yanına da yoğurt hani derler ya yemede yanında yat:)))işte öyle oldu.


Canlarım Şimdilik bu kadar. Allah evinizden huzuru bereketi ve sağlığı hiç eksiltmesin. Sevgiyle kalın...

Posted by Picasa

6.04.2010

Yaz okulu öncesi kısa bir tatil:))

Merhaba dostlar; hepimizin hayatı çocuklarımıza endeksli öyle değilmi benim kızım da oğlum da üniversitede, okulları bitti çok şükür ama yaz okulları var. Biraz kafamızı dinleyelim ve kışın sıtresini diye erken bir tatil yapalım dedik. İnşallah sağlıkla sıhhatle ve huzurla güzel bir tatil olur. Canlarım biz Didim'e gidiyoruz. İnşallah orada olan arkadaşlarla tanışıp görüşebiliriz...Arşivde unutulmuş bir tava böreği ve iç bakla yemeği ile de sayfamız şenlensin. Kısaca tarif edeyim. Bir tane yufkayı tava ölçülerinde bir tepsiye yaydım. Bir buçuk yufkayıda içine parçalayıp koydum içine yumurta, yağ, süt, soda, tuz, karabiber, beyaz peynir ve maydanozdan oluşan karışımı sürdüm. Altaki yufkayı güzelce kapattım. Tavaya çok az yağ koyup birazcık yağın ısınmasını bekleyip böreği tavaya aldım ve arkalı önlü kızartım. Nefis kolay bir börek hele sıcakken, biraz ağzınız yanıyor ama değiyor:))
Baklayı temizleyip ortalarından biraz bıçala çizip aynı taze fasulye daki gibi pişirdim. Üstüne sarımsaklı yoğurtla çok güzel olur.

Dostlar; evinizden sağlık huzur sofranızdan bereket hiç eksilmesin. Sevgilerimle...

Posted by Picasa