2.17.2011

Yine arkadaş lezzetleri:))


Merhaba arkadaşlar, konumuz lahana:) sarmasını da kapuskasını da çok severim. Ayrıca da haşlayıp bol bol suyunu içerim Malum kilo sorunu:) Sıcacık sarmanın üstüne hafif limon sıkacaksın ne güzel olur yemesi. Ama her lahanın sarması olmuyor. Pazarda her lahana alınmazmış:) Ortasına bastırınca sert olmayacak yaprakları dağınık olacak ve yeşil olursa sarmalık lahananız tamam. Arkadaşım Arzu, lahana sarması yapacağım beraber hem sohbet yapalım hem de saralım, çayın yanında yeriz dedi. Marifetli arkadaşımız Ayfer hemen başına geçti çok da pratik maşallah, içini hazırladı sardı pişirdi.( Biz yardım teklifinde bulunduk:)) ama tuzunu ben koydum:) Ve afiyetle yedik çok lezzetliydi. Bir gün de bende asma yaprağı sarması yapacağız:) Arzucuğum, Ayferciğim, çok teşekkürler. Canım arkadaşlarım benim...
Sarmamız sarıldı tencereye konuldu. Üstüne de porselen bir tabak kapatılıp pişirildi. Mis gibi oldu. Ayferciğim, Eline emeğine sağlık.

Sarmamız pişti çayın yanında yerini aldı:)

Lahana, marul, ve havuç ile karışık salata. Konumuza uygun diye ekledim:)

Sevgiyle kalın dostlar...

Posted by Picasa

2.04.2011

Mis gibi püreli kuzu kavurma:)


Selam arkadaşlar, bu gün sizlere kuzu kavurma, patates püresiyle. Yazın yaptığım mis gibi turşu, ve aşure ikram ediyorum. Almazmıydınız:))


Kuzu kavurma teflon tavada olunca sacda olmuş gibi lezzetli oldu. Yanına da çok sevdiğim patates püresi eşlik etti.

Yazın yaptığım turşu yanına çok yakıştı:)tarifi ise 1,5 kg karışık malzeme, ben küçük küçük doğrayıp yapıyorum. İsterseniz sadece salatalıkla da yıpılabilir. 5 yemek kaşığı kaya tuzu, 1 su bardağı sirke, 2 yemek kaşığı limon tuzu, 1 avuç:) şeker, aldığı kadar su. Yaz'a inşallah denersiniz çok güzel çıtır çıtır oluyor garantili :))

Aşure de yapmıştım ama üstünü evde olanlarla süslediğim için çok da şık değildi ama neyse:)

Sevgiyle sağlıkla ve mutlulukla kalın güzel dostlarım...

Posted by Picasa