10.17.2006

YE#15 BAYRAM TATLILARI : EN GELENEKSELİNDEN :)

İKİ TATLIDAN İLKİNİN ADI "SARAYLI TATLISI" OSMANLIDAN GÜNÜMÜZE GELMİŞ VE BELKİ DE UNUTULMAYA YÜZ TUTMUŞ, AYDIN YÖRESİNDEN BİR TATLI. MALZEMELERİ : 2 YUMURTA, 1 SUBARDAĞI SÜT, 1 SUBARDAĞI SIVIYAĞ, 1 SİLME ÇAY KAŞIĞI YEMEK SODASI, ALDIĞI KADAR UN. ŞERBET İÇİN: 5 BARDAK SU,4 BARDAK ŞEKER.TARİFİ : YUMURTA,SÜT,SIVIYAĞI KARIŞTIRIP İÇİNE YEMEK SODAI VE ALDIĞI KADAR UNU KOYUP KULAK MEMESİ KIVAMINDA HAMUR ELDE EDİYORUZ. SONRA BU HAMURDAN CEVİZ BÜYÜKLÜĞÜNDE BEZELER HAZIRLIYORUZ. BU BEZELERİ TEK TEK ARALARINA BUĞDAY NİŞASTASI SERPEREK OKLAVAYLA AÇIYORUZ. AÇTIĞIMIZ YUFKAYI, ÖNCE İÇİNE CEVİZ SERPİYOR SONRA DA OKLAVAYA DOLUYORUZ VE BÜZDÜRE BÜZDÜRE OKLAVADAN ÇIKARIP 4 PARMAK UZUNLUĞUNDA PARÇALARA KESİYORUZ. BU ŞEKİLDE BÜTÜN HAMURU HAZIRLAYIP FIRINA VERİYORUZ. BU ARADA ŞERBETİMİZİ SUYUMUZU VE ŞEKERİMİZİ KAYNATIP ŞERBETİMİZİ HAZIRLIYORUZ VE FIRINDAN YENİ ÇIKAN SICAK TATLIMIZIN ÜSTÜNE ILIK ŞERBETİMİZİ DÖKÜP ÜSTÜNÜ KAPATIYORUZ. SARAYLI TATLIMIZ HAZIR..

İKİNCİ TARİF KÜÇÜKLÜĞÜMDE BAYRAMLARDA EVİMİZDEN EKSİK OLMAYAN TATLI, KALBURABASTI.MALZEMELER : 2 SU BARDAĞI SIVIYAĞ, 1 SUBARDAĞI SÜT, 1 ÇAYBARDAĞI ŞEKER, 1 TATLI KAŞIĞI KARBONAT, ALDIĞI KADAR UN,CEVİZ. ŞERBETİ İÇİN: 4 SUBARDAĞI ŞEKER, 4 SUBARDAĞI SU.HAZIRLANIŞI: SIVIYAĞ,SÜT,ŞEKER VE KARBONATI KARIŞTIRIP İÇİNE ALDIĞI KADAR UN KOYARAK KULAK MEMESİ KIVAMINDA HAMUR ELDE EDİYORUZ. VE BU HAMURDAN KÜÇÜK PARÇALAR KOPARIP İÇİNE CEVİZ KOYUP KALBURA BASTIRARAK ŞEKİLLENDİRİYORUZ. (KALBUR OLMADIĞINDA BÜYÜK DELİKLİ BİR SÜZGÜ DE AYNI İŞİ GÖRÜR.) SONRA HEPSİNİ BİR TEPSİYE KOYUP FIRNA VERİYORUZ BİR YANDAN DA ŞERBETİMİZİ HAZIRLIYORUZ VE İKİSİ DE SOĞUDUĞUNDA HAMURUN ÜZERİNE ŞERBETİ DÖKÜYORUZ..
AFİYET OLSUN..

Posted by Picasa

2 yorum:

sevilay dedi ki...

ellerine saglik, yine harika görünüyor tatlilar. Ben daha hic tatli yapmadim. Annecigim sagolsun bize hep yapar. Ama bu bayramda yapmaya calisacagim, insallah güzel olur.

hayat dedi ki...

sağol canım beğendiğine sevindim. Senin tatlıların daha daha güzel olur inşallah. Kendine iyi bak. Görüşürüz !!!